а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влијателен

влијателни
Вид збор: Придавка
Ранг: 10109
Што има влијание, моќ, способност да влијае врз нешто.
Англиски: influential
Примери:
влијателна личност
Изведенки
влијателност ж.