а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влог

мн. влогови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10030
1. Тоа што некој го вложува, најчесто паричен износ, во банка; во некоја работа, во игра на среќа.
Англиски: deposit Албански: depozitë
Употреба: Економија
Примери:
Основачки влог.
Штеден влог.
2. Придонес кон некоја позитивна идеја.
Англиски: contribution Албански: kontribut
Употреба: Преносно значење
Примери:
Влогот на Пулевски во културната историја на македонскиот народ.