а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вложи

вложат; вложил; вложен; (ќе) вложел; (ќе) вложеше
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6098
1. Употреби, потроши пари, средства, труд за нешто.
Англиски: use Албански: deponoj, jap
Примери:
Ги вложи парите во нова куќа.
Авторите вложиле голем труд во изработката на оваа монографија.
2. Стави, внесе пари во банка.
Англиски: deposit Албански: depozitoj, fus
Употреба: Економија
Примери:
Сите девизи тој ги вложуваше в банка.
3. Подаде, поднесок до некој управен или друг орган.
Англиски: raise Албански: ngre
Употреба: Административен термин
Примери:
Вложи жалба.
Вложи протест.
Изведенки
1. вложува несв.
вложуваат
2. вложување ср.
глаг. им.