а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вмешан

вмешани
Вид збор: Придавка
Ранг: 16930
(глаг. прид.) вмеша
Англиски: involved
Примери:
Тој е вмешан во криминални дејствија.
Изведенки
вмешаност ж.
(едн.) вмешаноста