а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вмеша

вмешаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6416
1. Натера некого да се вклучи во нешто, во некое дејство, чин, настан.
Англиски: involve Албански: përzihet
Примери:
Претседателот беше вмешал поголем број влијателни граѓани во својата предизборна игра.
2. Вплетка, спомне некого или нешто.
Англиски: intrigue Албански: ngatërrohet
Примери:
Тој ги вмеша соседите во своите валкани игри.
3. (се вмеша) Се вклучи, се вплетка во нешто.
Англиски: include Албански: kyç
Примери:
Во кавгата се вмешаа и некои подалечни роднини.
Изведенки
1. вмешува несв.
(се) вмешуваат
2. вмешување ср.
глаг. им.