а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вмрежи

Види и: мрежа (ж.)
вмрежат; вмрежил; вмрежен
Вид збор: Глагол, свршен
Поврзе со други преку мрежа.
Англиски: network
Употреба: Информатика
Изведенки
1. вмрежува несв.
вмрежуваат
2. вмрежување ср.
глаг. им.