а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вмровец

мн. вмровци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32253
Следбеник или член на ВМРО.
Употреба: Политика
Примери:
Нас со векови нè воспитувале вмровците и комунистите да бидеме бескомпромисни борци.
Изведенки
вмровски прид.
вмровскиот
Пример: вмровски град