а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

внатрешен

внатрешни
Вид збор: Придавка
Ранг: 976
Што се наоѓа внатре, што потекнува, што доаѓа од внатре.
Англиски: internal Албански: i brendshëm
Примери:
внатрешни органи
внатрешна потреба
внатрешен џеб
внатрешен непријател
внатрешни работи