а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

внатрешност

(едн.) внатрешноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2527
1. внатрешен
Англиски: inside Албански: brendësi
Примери:
Од внатрешноста на колибата се слушаше тивко плачење.
Се упативме во внатрешноста на паркот.
2. Дел од државата што е подалеку, понастрана од главниот град.
Англиски: province Албански: provincë
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој доаѓа од внатрешноста да студира.