а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

внатре

Вид збор: Прилог
Ранг: 503
1. За правец - кон внатрешноста на нешто.
Англиски: inside
Примери:
Влеговме внатре во дуќанот.
2. Заместо - во внатрешноста на нешто, во рамките на нешто.
Англиски: within
Примери:
Внатре беше темно.