а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

внедоапица

Вид збор: Прилог
Ранг: 32651
неочекувано, ненадејно, одеднаш
Англиски: suddenly
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Додека си работел така, внедоапица му дошле тројца Турци и му побарале да им направи топеница, попара со маст.