а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

внедри

внедрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Втемели, вгнезди, стане близок и постојан.
Англиски: internalize Албански: mbin, ngulitet
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Ги внедри спомените за татковината.
2. (се внедри) се втемели, се вгнезди
Англиски: internalize Албански: mbin, ngulit
Примери:
Во него се внедри таа идеја.
Изведенки
1. внедрува несв.
внедруваат
2. внедрување ср.
глаг. им.