а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

внимава

внимаваат; внимавај
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2035
Гледа, следи будно; дејствува, постапува со претпазливост.
Англиски: care
Примери:
Внимава на заробениците.
Внимава на својот изглед.
Внимава на час.
Изведенки
внимавање ср.
глаг. им.