а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

внимание

(едн.) вниманието
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 543
1. Способност да се задржи и насочи будноста, сознајбата на определен предмет, појава и сл.
Англиски: attention Албански: vëmendje
Примери:
Следи со внимание.
Им го сврте вниманието на присутните со својот настап.
2. учтивост, почитување
Англиски: respect Албански: mirësjellje
Примери:
Му укажа внимание.