а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

внимателен

внимателни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3626
1. Што внимава, што се однесува со внимание.
Англиски: cautious, attentive
Примери:
Внимателната анализа тоа го покажува.
внимателен сооворник
внимателен слушател
2. учтив, љубезен
Англиски: careful
Примери:
Тој е многу внимателен кон постарите.
Изведенки
внимателност ж.