а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вовче

мн. вовчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9357
1. воз
Англиски: train Албански: trenush
Употреба: Деминутив , Транспорт
Примери:
Вовчето во детскиот парк.
Најпосле и вовчето зазбива сѐ посилно и посилно, па се вовлече меѓу дрворедите згустени крај шините.
2. вошка
Англиски: bug Албански: morr
Употреба: Деминутив , Зоологија