а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водач

мн. водачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1940
1. Лице што придружува, што покажува пат по кој треба да се оди.
Англиски: guide Албански: prjës, udhëheqës
Примери:
Водачот добро го познаваше патот.
Тргнавме кон градот без водач.
2. Лице што е на чело на нешто, предводник, раководител, командант.
Англиски: leader Албански: prijës, lider
Примери:
Водач на делегација.
Водач на банда.
Народен водач.
Духовен водач.
Востанички водачи.
3. Тоа (книга, прирачник и сл.) што објаснува, насочува, воведува во определена проблематика.
Англиски: guide Албански: udhërëfyes
Употреба: Преносно значење