а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водени

воденат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 44831
1. Топи со вода, влажи, мокри некого или нешто.
Англиски: water Албански: lagë
Примери:
Недосушената јака на кошулата му го воденеше вратот.
Утринските магли ги воденеа лисјата на овошките.
2. Се водени, се топи со вода, се мокри.
Англиски: wet Албански: laget, qullitet
Примери:
Ги запрегнаа кошулите да не им се воденат.
Изведенки
воденење ср.
глаг. им.