а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вожња

мн. вожњи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38713
возење
Англиски: trip Српски: вожња
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Синоќа ја имав најлудата вожња во мојот живот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК