а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возбуда

мн. возбуди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1256
Психичка состојба што се карактеризира со зголемена активност на чувствата и што влијае врз однесувањето на човекот.
Англиски: excitement Албански: shqetësim, eksitim
Примери:
Пламнав од возбуда.
Трепереше од возбуда.
Не покажа знаци на возбуда.
Живееше во постојани возбуди.