а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возбудлив

возбудливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 4633
Што предизвикува возбуда, вознемиреност.
Англиски: exciting
Примери:
Возбудлив излет.
Возбудлива репортажа.
Изведенки
1. возбудливо прил.
Пример: Раскажуваше живо и возбудливо.
2. возбудливост ж.