а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возведе

возведат; возведи, возведете; возведов, возведоа; возвел; возведев, возведеа; возведел; возведен
Вид збор: Глагол, свршен
Истакне, издигне до некој степен.
Англиски: raise
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Тој обичај сака да го возведе во правило.
Изведенки
1. возведува несв.
возведуваа
2. возведување ср.
глаг. им.