а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возвеличува

возвеличуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40095
1. Фали, велича многу некого или нешто.
Англиски: praise Албански: ngrit, lavdëroj
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Во песната го возвеличува и слави човечкиот труд.
2. Се возвеличува, се фали, се велича многу.
Англиски: praise Албански: lavdërohet, ngritet
Примери:
Се возвеличува повеќе отколку што треба.