а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возвишение

мн. возвишенија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25865
Место што се издига малку повисоко над околината.
Англиски: elevation Албански: lartësi
Употреба: Географија
Примери:
карпесто возвишение
подножјата на возвишенијата