а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возврати

возвратат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3955
1. Врати некому со иста мера, на ист или сличен начин за определена услуга, помош; се оддолжи за нешто.
Англиски: return Албански: rrikthen
Примери:
Таа дискретно му намигна, а тој возврати.
Јас не возвратив на нејзините навреди.
Сакаше да и возврати за укажаната помош.
2. одговори, одврати
Англиски: reply Албански: rrikthen, përgjigj
Примери:
На неговото прашање возврати со прашање.
Изведенки
1. возвраќа несв.
возвраќаат
2. возвраќање ср.
глаг. им.