а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возглавница

мн. возглавници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48190
перница
Англиски: pillow
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Бев потпрен на купче возглавници.
Изведенки
возглавниче ср.
мн. возглавничиња
дем.