а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возгордее

(се) возгордеат; возгордеј се, возгордејте се; се возгордеев, се возгордееја; се возгордеел; возгордеејќи се; се возгордеав, се возгордеаја; се возгор ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28166
Се вообрази, стане многу горделив, надмен.
Англиски: pride
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Нема да се возгордее и да започне со раскошен живот.
Се возгордеаја и гледаа напорки.
Не се возгордеа со своето потекло.
Изведенки
возгордува несв.
(се) возгордуваат