а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воздејство

мн. воздејства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 31589
дејство, влијание
Англиски: influence
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Творел под воздејство на народната литература.