а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воздига

воздигаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Дава сила, волја, подига во морална смисла.
Англиски: raise Албански: ngrit, lartësoj
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Песната ја воздига душата.
Тој факт не воздига до смислата на нашето постоење.
2. (се воздига) Се извишува, стои исправен на голема височина.
Англиски: erect Албански: ngritem, lartësohem
Примери:
Градбата се воздигаше високо над облаците.
Изведенки
воздигање ср.
глаг. им.