а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воздигне

воздигнат; воздигни, воздигнете; воздигнав, воздигнаа; воздигнал; воздигнат; воздигнев, воздигнаа; воздигнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14693
1. Истакне, издигне до висок степен.
Англиски: raise Албански: ngrit, lartësoj
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Неговата праведна борба го воздигна до легенда.
2. Се воздигне, се истакне, се издигне.
Албански: ngrit, lartësoj
Примери:
Книжевноста се воздигнува до степен на општествен интерес.
Изведенки
воздигнува несв.
(се) воздигнуваат