а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воздигнување

мн. воздигнувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 34927
подигнување, подем
Англиски: raising
Примери:
воздигнување на херојските души
Поетите го отвораат патот за воздигнувањето на културите.
воздигнување на нашата граѓанска заедница