а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воздишка

мн. воздишки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1883
Длабоко вдишување или издишување како израз на физичка или душевна болка, тага и сл.
Англиски: sigh Албански: fshamje, psherëtimë
Примери:
Тажна воздишка.
Длабока воздишка.
Љубовни воздишки.