а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воздржан

воздржани
Вид збор: Придавка
Ранг: 16513
1. Што е недоволно изјаснет.
Англиски: reserved
Примери:
воздржан коментар
воздржани приговори
2. Што е тивок, придушен.
Англиски: suppressed
Примери:
воздржан глас
воздржани солзи
Изведенки
1. воздржано прил.
Пример: Воздржано прозборува.
2. воздржаност ж.