а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воздржи

(се) воздржат; воздржи, воздржете; воздржав, воздржа, воздржаа; воздржал; воздржан; воздржев, воздржеа; воздржел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5635
1. Се совлада во изразување на своите чувстава и мисли.
Англиски: refrain Албански: përmbahem
Примери:
Се воздржав да не викнам.
Одвај се воздржал да не се насмее.
Се воздржуваше од зборување.
2. Се откаже од некоја навика, од некоја постапка.
Англиски: retract Албански: tërheq, mohoj
Примери:
Се воздржал од пиењето.
Не можеле да се воздржат од тутунот.
3. Не се определи, не се искаже, не даде свое мислење.
Англиски: refrain Албански: përmbahem
Примери:
Ќе се воздржиме од навлегување во поподробно испитување.
Неколку пратеници се воздржаа од гласање.
Изведенки
1. воздржува несв.
(се) воздржуваат
2. воздржување ср.
мн. воздржувања
глаг. им.
Пример: Беше познат по своите воздржувања од јавни настапи.