а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воздржлив

воздржливиот
Вид збор: Придавка
1. Што може, умее да се воздржи.
Англиски: reserved
Примери:
Воздржлив човек.
Тој е повоздржлив од мене.
2. Што е прикриен, неизјаснет.
Англиски: reticent
Примери:
Воздржлив поглед.
Воздржлива иронија.
Изведенки
1. воздржливо прил.
Пример: Постапи воздржливо.
2. воздржливост ж.