а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возмути

(се) возмутат
Вид збор: Глагол, свршен
се раздразни, се изнервира
Англиски: irritate
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Новодојдениот не се возмути.
Моите долгови го возмутуваа.
Изведенки
1. возмутува несв.
(се) возмутуваат
2. возмутување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК