а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возобнова

мн. возобнови
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37600
Обновување, враќање на нешто првобитно, претходно.
Англиски: restoration
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Се бара возобнова на црквата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК