а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вокален

вокалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 26652
1. Што се однесува на вокал
Англиски: vocal
Употреба: Граматика
Примери:
Вокалниот сегмент е носител на слогот.
2. Што се пее или е направен за пеење.
Англиски: vocal
Употреба: Музика и танц
Примери:
Вокален концерт.
Вокална музика.