а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вокализација

мн. вокализации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 56805
1. Јасен изговор на вокалите при зборување или при пеење.
Англиски: vocalization Албански: vokalizim
2. Претворање на полуглас или на согласка во вокал.
Англиски: vocalization Албански: vokalizim
Употреба: Граматика