а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вокалист

мн. вокалисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47232
1. Пејач, тој што има добар глас за пеење.
Англиски: vocalist Албански: vokalist
Употреба: Музика и танц
Примери:
Групата нема вокалист.
2. Изведувач на вокална музика.
Англиски: vocalist Албански: vokalist
Употреба: Музика и танц
Примери:
Тие се врвни вокалисти.
Изведенки
вокалистка ж.
мн. вокалистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК