а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вокација

мн. вокации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12253
1. Наклонетост кон некое занимање или професија, животна определба.
Англиски: vocation Албански: profesion
Примери:
Тој и останува доследен на својата поетска вокација.
Рацин е поет по вокација.
2. повикување, повик
Англиски: vocation Албански: prirje, aftësi
Примери:
експресивна вокација
поетски вокации
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК