а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вол

мн. волови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1850
1. Вид домашно животно, машко говедо, скопено и возрасно, што служи за впрегнување.
Латински: Bos taurus Англиски: ox Албански: ka, mëzat, dem
Употреба: Зоологија
Примери:
Низ полето рикаше вол.
Ги впрегна двата вола.
Делкаше јарем за волови.
2. глупак, будала
Англиски: ox, jerk Албански: ka, mëzat
Употреба: Преносно значење
Изведенки
воловски прид.
воловскиот
Што се однесува на вол.
Пример: воловска кола
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК