а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

восприемлив

восприемливиот
Вид збор: Придавка
1. Лесно сфатлив или усвојлив.
Англиски: comprehensible
Употреба: Книжевен збор
2. восприемчив
Англиски: open
Изведенки
1. восприемливо прил.
2. восприемливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК