а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

востане

востанат; востани, востанете; востанав, востанаа; востанал; востанат; востанев, востанев; востанел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29289
Крене востание, почне вооружена борба.
Англиски: uprise
Примери:
Народот востанал против султанската тиранија.
За право и за слобода востанав, за неа умирам.
Изведенки
1. востанува несв.
востануваат
2. востанување ср.
глаг. им.