а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

востаник

мн. востаници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6126
Лице што учествува во востание.
Англиски: rebell
Примери:
Го гледав младиот востаник.
Востаниците беа гладни и истоштени.
Изведенки
востанички прид.
востаничкиот
Пример: востанички округ
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК