а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

восторг

мн. восторзи
Вид збор: Именка, машки род
восхит, занес
Англиски: exhilaration
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Песната предизвика восторг.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК