а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

восторжен

восторжениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 53002
Што е восхитен, занесен, воодушевен.
Англиски: inspired
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Восторжен миг.
Восторжени извици.
Изведенки
1. восторжено прил.
Пример: Песната беше восторжено примена.
2. восторженост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК