а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

восхитен

восхитениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6972
Што е занесен, воодушевен.
Англиски: delighted
Примери:
Со восхитени очи ги гледавме книгите.
Изведенки
1. восхитено прил.
Пример: Восхитено гледаше во својата ќерка.
2. восхитеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК