а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

восхит

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2808
Радосна возбуда, воодушевеност.
Англиски: delight, admiration
Примери:
Застана со восхит пред високите кули.
креативен восхит
изливи на восхит
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК