а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вошка

мн. вошки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3891
1. Вид мал бескрилен инсект што живее паразитски кај човекот.
Латински: Pediculus Англиски: bug Албански: insekt
Употреба: Биологија , Зоологија
2. Општ назив за паразитни инсекти што живеат по животните и по растенијата.
Англиски: bug Албански: insekt
Употреба: Биологија
Примери:
Кокошкина вошка.
Лисните вошки се редовни штетници на полјоделските растенија.
3. Здодевен, досаден човек.
Англиски: bug Албански: mërzitur
Употреба: Пејоратив
Примери:
Не би можел да ја слушам оваа здодевно вошка.
Виделото си и го зел, вошко!
Изрази
Ако не те полази туѓа вошка, ништо не правиш - ако не добиеш нешто од некого, нема да направиш ништо.